martedì 17 novembre 2009

Moti per neser dt.18 nentor 2009
Neser ne Tirane do te kemi nje mot te ngrohte dhe me diell.Era do te fryje me 6km/h nga Veri-Lindja.Temperaturat do te jene 23°/12°.Vazhdojme me qytetet kryesore ne Shqiperi.
Durres:22°/12°-Diell;
Korce:18°/4°-Pjeserisht me Re;
Shkoder:20°/9°-Diell;
Vlore:23°/13°-Diell.

Si do te jete moti neser ne disa prej qyteteve kryesore te Europes?
Athine-22°/15°-Diell ,
Berlin-11°/8°-Shi,
Londer-14°/10°-Rreshje Lokale(Kujdes!Ere e forte),
Prishtina-16°/6°-Diell,
Roma-21°/12°-Diell dhe re,
Sarajevo-17°/5°-Diell dhe re,
Stockholm-7°/3°-Vrenjtur.
Grafiku i meposhtem do te na tregoje temperaturat per 8 ditet ne vijim.

lunedì 16 novembre 2009

Moti per dt.17 nentor 2009Neser ne Tirane do te kemi nje mot te ngrohte dhe me diell.Ererat do te jene te qeta.Temperaturat do te jene 21°/13°.Vazhdojme me qytetet kryesore ne Shqiperi.
Durres:22°/13°-Diell;
Korce:18°/2°-Kryesi
sht Diell;
Shkoder:20°/8°-Diell;
Vlore:24°/14°
-Diell.

Si do te jete moti neser ne disa prej qyteteve kryesore te Europes?
Athine-22°/13°-Diell dhe Re,
Berlin-11°/9°-Shi,
Londer-13°/8°-Re dhe Diell,
Prishtina-16°/6°-Kryesisht me Diell,

Roma-23°/12°-Diell,
Sarajevo-14°/1°-Diell dhe re,
Stockholm-7°/4°-Shi.


Kujdes!Rreth mes-javes temperaturat ne zonat bregdetare te Durresit,Vlores,Himares dhe Sarandes do te kapin vlerat 26-30°C.Kjo do te thote qe koha do te jete edhe per plazh!!!Sa keq qe ne weekend temperaturat do te ulen...

sabato 14 novembre 2009

Moti per dt.15 nentor 2009

Neser ne Tirane do te kemi nje mot pjeserisht te vrenjtur.Era do te fryje nga Jug-Lindja me 4km/h.Temperatura maksimale do te jete 19°C nderkohe qe ajo minimale 10°C.
Vazhdojme me qytetet e tjera kryesore te Shqiperise:
Durres:18°/11°-Pjeserisht Vrenjtur
Korce:14°/3°-Vrenjtur
Shkoder:16°/8°-Pjeserisht Vrenjtur
Vlore:19°/11°-Diell dhe Re

Faleminderit!

Parashikimi per dimrin ne Shqiperi dhe Europe.

Ne pergjithesi temperaturat e dimrit dhe se si do te jete ai,parashikohen ne saje te vleres te quajtur PDO(Pacific Decadal Oscillation).Kjo vlere tregon temperaturen e Oqeanit Paqesor i cili ndikon drejtperdrejte ne temperaturat dhe sasine e rreshjeve te dimrit ne hemisferen veriore.Si fillim le ti hedhim nje sy vlerave mujore te PDO nga vitet 1900 deri ne ditet e sotme.Shohim qe kemi nje ulje te ndjeshme te kesaj vlere çka me ben te besoj qe dimri do te jete i ftohte.Jemi ne fillimet e nje periudhe qe do te karakterizohet nga dimra te ftohte dhe me rreshje te shumta.Vlerat e PDO ne 2-3 dekadat ne vijim do te jene te njejta me ato te intervalit nga vitet 1950-1970,sic mund ta veme re qarte edhe nga figura e mesiperme.

Dimri me i afert me te cilin mund te verejme disa te perbashketa me kete qe po vjen eshte ai i vitit 1998.Ne vitin 1998 kishim nje Nentor me te ngrohte se zakonisht me nje temperature mesatare 11°C,nderkohe qe normalja per Nentorin ne Tirane eshte 9°-10°C.E njejta gje po ndodh edhe me Nentorin qe po kalojme.Ky Nentor ka qene edhe me i ngrohte se ai i vitit 1998.
Ne vitet ku vjeshta eshte me e ngrohte se zakonisht kemi nje dimer shume te ftohte.

Temperaturat do te fillojne te bien gradualisht rreth dates 24-25 Nentor.Dhjetori do te kete nje temperature mesatare 4-5°C,pra deri ne 3° grade me te ulet se temperatura mesatare e Dhjetorit ne Tirane.Rreth Krishtlindjeve masa te ftohta nga Arktiku do te depertojne direkt ne Ballkan.Gjate kesaj periudhe do te rritet sasia e rreshjeve kryesisht e atyre te debores,dhe kuota e tyre do te arrije deri ne nivelin e detit.
Masat e ftohta te ajrit qe do te ndodhen ne Europen Qendrore dhe ate Jug-Lindore,do te behen me te ftohta me kalimin e kohes.


Gjithashtu ky dimer do te kete sasi me te medha rreshjesh ne krahasim me dimrat e tjere.Tani eshte koha te flasim rreth debores.Per te gjithe Europen ky dimer do jete nje mrekulli per sa i perket fushes se skive.Do te kemi sasi debore mbi normalen ne shumicen e Europes.
Por gjithashtu kemi dhe nje surprize per Tiranen.
Meteorologu i AccuWeather,Joe Bastardi,i pyetur nese ky dimer do te sjelle bore edhe ne kryeqytetin shqiptar,Tiranen,na thote se ne kete dimer ka nje shans te madh per debore ne kryeqytetin shqipetar duke qene se do te kemi rreshje me te shpeshta dhe temperatura me te uleta,duke sjelle qe Janari,muaji i ftohte te kete nje temperature mesatare prej 2-3°C.


E pra te dashur miq,kaq kishim edhe per t'ju thene rreth parashikimit per dimrin 2009-2010.
Do t'ju luteshim qe te na drejtoheshit per cdo pyetje qe mund te keni.Do t'ju pergjigjemi sa me pare te jete e mundur.

Ju faleminderit per leximin e artikullit!

mercoledì 11 novembre 2009

Lajmerim!

Po punoj per t'iu dhene nje parashikim me te detajuar per dimrin qe na pret,ne Shqiperi dhe Europe.

Shqiperia me dt.12 nentor 2009

Durres:16°/6° - Diell
Korçe:13°/-2° - Re dhe Diell
Vlore:17°/7° - Diell
Shkoder:16°/5° - Diell

Moti per dt.12 nentor 2009


Neser do te kete nje mot me te kthjellet se ne ditet qe lame pas.Do te kete disa re kalimtare dhe diell.Temperatura maksimale do te shenoje 16°,ndersa ajo minimale 6°.Era do te fryje me 8km/h nga Veri-Perendimi.